Elmacık Dolgusu

İletişime Geç

Elmacık Kemiği dolgusu nedir?

Elmacık kemiği dolgusu, hastaların elmacık kemiklerinde yaşa bağlı hacim kayıplarında, yüze istenilen formun verilmesinde, doğumdan itibaren gelen şekil bozukluklarında, kaza ve travmalara bağlı kayıpların giderilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Doktor hastanın elmacık kemiğine istenilen form ve hacmi vermek için hyaluronik asit ile, yağ enjeksiyonu ile yada kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile dolgu uygulaması yapar.

Dolgu için hangi malzemeler kullanılır?

Elmacık kemiği dolgusu 3 şekilde yapılabilir:

  1. Hastaya vücüdumuzda bulunan nem maddesi olan hyaluronik asit enjekte edilir.
  2. Hastadan basen yada karın bölgesinden yağ alınarak kendi yağı yüzüne enjekte edilir.
  3. Hastadan yağ alınarak alınan yağ sağlık bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarına gönderilir ve kök hücreler çoğaltılarak istenilen sayıya geldiğinde hastanın kendi yağı ile birlikte yüze enjeksiyonu yapılır.

Ağrılı bir uygulama mı?

Hyaluronik asit ile yapılan dolgu işlemleri öncesinde hastaya anestezik krem sürülür, bu krem iğne girişinin vereceği acıyı minimize eder.

Yağ alarak yapılan uygulamalar liposuction ameliyatı gerektirir.

Elmacık Kemiğinde görülen en yaygın şekil bozuklukları nelerdir?

Elmacık kemiğinde görülen en yaygın şekil bozuklukları yaşa bağlı hacim kayıplarıdır.

Dolgu uygulamasının yararlı olduğu durumlar:

Dolgu uygulamaları vücuttaki tüm hacim kayıplarında ve yaşlanmanın etkilerinin giderilmesinde kullanılır.

Elmacık Kemiği dolgusu nasıl yapılır?

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronik asit ile yapılıyorsa, öncesinde hastaya anestezik kem sürülür yaklaşık 30 dakika içerisinde krem etkisini gösterir ve hastaya uygulama yapılır.

Elmacık kemiği dolgusu yağ enjeksiyonu ile yapılacaksa öncesinde hastadan liposuction yöntemi ile yağ alınması ve yağın yüze enejkte edilebilir hale getirilmesi gerekir.

Dolgu işlemi kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılacaksa, hastadan liposuction yöntemi ile yağ alınır, alınan yağ sağlık bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarına gönderilir, hücrelerin çoğalması beklenir ve sonrasında enjeksiyonu yapılır.

Elmacık Kemiği dolgusu kim tarafından uygulanmalı?

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronik asit kullanılarak yapılıyor ise Plastik Cerrah, Dermatolog yada Medikal Estetik konusunda uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Yağ enjeksiyonu yada kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapıldığı durumlarda işlemi sadece Plastik Cerrah yapabilir.

Uygulama Süresi

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronic asit ile ayıldığı durumlarda işlem maksimum 1 saat sürer. Hastaya uygulama öncesinde anestezik krem sürülür, kremin etkisini göstermesi yaklaşık yarım saat, dolgu uygulamasının hekim tarafından yapılmasıda maksimum yarım saat ile dolgu işlemi 1 saat içerisinde tamamlanmış olur.

Yağ enjeksiyonu ile dolgu işleminde hastadan önce liposuction yöntemi ile yağ alınması gerekir bu işlem en az 1 saat sürer sonrasındaki enjeksiyon ile birlikte ameliyat yaklaşık 2 saat sürer.

Kök hücre destekli yağ enjeksiyonu dolgu işleminde ise hastadan liposuction işlemi ile yağ alınır. Sonrasında alınan yağ Sağlık Bakanlığı Onaylı Kök Hücre Laboratuvarına gönderilir. Hücrelerin istenilen sayıya ulaşması 3-4 hafta sürer sonrasında hastaya enjeksiyonu yapılır.

x
Sitemizi ziyaret ettiğiniz sürece Çerez ve Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Aydınlatma Metnimizi kabul etmektesiniz. Aydınlatma Metnini Oku. Anladım