Glutatyon Tedavisi

İletişime Geç

Glutatyon Nedir ?

Glutatyon molekülü üç aminoasitten oluşan bir peptidtir. Bu aminoasitler, glutamik asit, sistein ve glisindir. Glutatyon; insan vücudunda sürekli olarak oluşan serbest radikaller ve reaktif toksik maddelerin etkisizleştirilmesinde rol oynayan önemli bir antioksidan, savunma mekanizmasıdır. Sağlıklı kalmak ve hastalıklardan korunmak için gerek duyulan en önemli moleküllerden en etkili olanıdır. Özellikle sigara ve alkol kullanımına bağlı vücutta oluşan zararların önlenmesinde temel öneme sahiptir. Yaşlanma, kanser, kalp damar hastalıkları, bunama ve birçok kronik/dejeneratif hastalıkların oluşumunda serbest radikallerin artışı önemli bir etkendir. Dolayısıyla glutatyon bu hastalıkların oluşum risklerini de azaltır. Glutatyon diğer organlara oranla karaciğerde daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur. 

Glutatyonun bir diğer adı da “antioksidanların anası”dır. Glutatyon sürekli olarak vücutta bulunur. Çünkü vücutta oluşan serbest radikalleri yakalayıp, kendisi dolu bir molekül haline gelir. Sonra tekrar karaciğerde kendisini yenileyip, dolaşıma tekrar serbest radikalleri yakalamaya çıkar. Dolayısıyla aslında glutatyon bir antioksidan olarak “serbest radikal avcısı”dır.

Glutatyon tedavisi nasıl yapılır ?

Glutatyonu artırmanın ve aktif kullanılmasını sağlamanın en etkili yolu elbette ki IV yol ile damardan almaktır. Ek olarak glutatyonun indirgenmiş formunu N-acetyl-cysteine ile sağlayarak Glutatyon üretimini artırırız. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan hızlı ve etkili bir yöntemdir. NAC ile GSH yani indirgenmiş Glutatyon düzeylerindeki yükselme birkaç saat süren geçici bir yükselmedir. Koenzim Q10, C vitamini, alfa lipoik asit glutatyon seviyesinin artmasına destek sağlayan ve süreci uzaltan elementlerdir. Glutatyon düzeyindeki yükselme vücutta oluşan serbest radikallerin hızxlıca azalmasını sağlar. 

x
Sitemizi ziyaret ettiğiniz sürece Çerez ve Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Aydınlatma Metnimizi kabul etmektesiniz. Aydınlatma Metnini Oku. Anladım