Kolajen Uyarıcı Dolgu Uygulaması

İletişime Geç

KOLAJEN UYARICI YENİ NESİL DOLGU - ELLANSE


Yüzyılımızda insan ömrü bilimsel ve teknolojik gelişmeler sayesinde anlamlı bir şekilde uzadı. Uzayan insan ömrü ile birlikte yaşam kalitesini artırmak, yaşlanma belirtilerini geciktirmek arzusu kadın, erkek toplumun her kesiminde talep görmeye başladı. Giderek artan bu talep yaşlanmayla savaşan pek çok medikal estetik yöntem ve uygulamaların gelişmesine neden oldu. Söz konusu bu yöntemlerin hemen hemen tamamında amaç cildin azalmış olan kolajeninin üretimini artırmaktır. Kolajen üretiminin artırılmasının cilt gençleştirmede anlamlı olduğuna inancımız her geçen gün daha da artmaktadır. Bu bağlamda son yıllarda  kolajen üretimini artıran dolgular daha çok tercih edilir oldular.

Yaşlanma sürecimizi genetik ve çevresel faktörler olarak tanımlanan iki etmen belirler. İç faktörler genetik mirasımızın belirlediği ve genellikle birinci derece akrabalarımızla benzerlik gösteren yaşlanma şeklidir. Genel olarak yaşlanma sürecimiz üzerinde etkisi çok güçlü değildir. Çevresel faktörlerin yaşlanma sürecine etkileri çok daha güçlü ve belirleyicidir. Bunların arasında en önemli olanı güneş ışınlarının neden olduğu foto yaşlanmadır. Güneş ışınları cilt kolajeni üzerinde çok ciddi hasarlar oluşumuna neden olur. Ayrıca sigara kullanımı, kötü beslenme, sağlıksız yaşam koşulları, hormonal bozukluklar, sistemik ve metabolik hastalıklar gibi pek çok neden çevresel yaşlanma nedenleri arasında yer alırlar.

Aslında vücudumuzda belirli hücreler tarafından sürekli kolajen üretimi yapılmaktadır Yaşlanma sürecinde cildimizde bulunan kolajenin yapısında bozulma ve hasarlanma olur. Kolajenin kalitesi azalır ve bu durumun ciltdeki karşılığı gevşeme ve elastikiyet kaybıdır. Ayrıca yıkılımın fazla olması ve yerine yeterince yenisinin üretilmemesi nedeniyle cilt kolajeni miktar olarak da azalır. Bu cilt ve cilt altı dokularda hacim kaybı olarak gözlemlenir. Sonuçta yerçekimi etkisinin de sürece katılımıyla elmacık kemikleri üzerindeki dolgunluğun azalması, yanaklarda boşalma ve aşağı doğru sarkma, burun kenarı oluğunda derinleşme, gülme çizgilerinin belirginleşmesi, dudak üzerinde sigara çizgilerinin oluşumu, dudakta büzülme ve ağız kenarlarında sarkma meydana gelir.

Yaşlanma hızını yavaşlatmaya yönelik mücadelede vücudun kendi kolajen üretim mekanizmalarını uyararak kolajen miktarının ve üretilen kolajenin kalitesinin artırılması hedeflenir. Ellanse cildin kendi kolajenini üretmeye teşvik eden kolajen uyarıcı yeni nesil dolgudur. Ellanse her yaştan kadın ve erkekler için uygundur.


ELLANSE İÇERİĞİ

Ellanse özel bir Karboksi-Metilselüloz (CMC) jel taşıyıcıda homojen olarak süspansiyon haline getirilmiş 25-45 mikron çapında yüzeyleri pürüzsüz Poli kaprolakton(PCL) mikro kürelerden oluşur. Karboksi-Metilseluloz yapısındaki jel taşıyıcı optimum viskozite ve elastikiyete sahiptir. Dolgunun %70 ni oluşturur. Görevi kolajen uyarıcı etkiye sahip PCL mikro kürelerinin doku içerisinde homojen dağılımını sağlamaktır. Ayrıca ilk uygulama anında oluşan dolgunluk görünümünü de verir. Uygulamadan 6-8 hafta sonra tamamen biyo emilime uğrayarak yok olur. Gerçek anlamda dolgu etkisini yaratacak olan deri içerisinde homojen olarak dağılmış olan PCL Parttikülleridir. Bu partiküller birbirlerine yakınlıklarına bağlı olarak değişik hacimde kolajen oluşumuna naden olurlar. Kolajen oluşumu 1. Ay başlar ve 4. Aya kadar artarak devam eder. Sonuçta PCL Partikülleri tamamen biyo emilime uğradığında, lifting etkisini ve dolgunluğu verecek yeterli miktarda kolajen oluşmuş olur. Kapro Lakton yaklaşık otuz yıldan beri cerrahi uygulamalarda dayanıklı dikiş ipi olarak güvenle kullanılmaktadır. Ellanse`de Poli Koprolakton, çapı 25-45 mikron yüzeyi pürüzsüz kürecikler halindedir ve dolgunun %30`u oluştururlar. Kolajen üreten hücreleri uyararak dokunun kendi yeni ve sağlam kolajenini üretmesine yol açarlar.


NASIL UYGULANIRLAR?

Kolajen uyarıcı dolguların uygulanışı diğer dolgularda olduğu gibi çok kalaydır. Bu nedenle küçük bir dokunuş olarak ifade edilebilirler. Lokal anestetik ile uygulanması nedeniyle ağrısızdır. Uygulama sonrasında günlük yaşama hemen dönülebilir. İlk uygulama anında görülen hafif dolgunluk jele aittir ve birkaç haftada kaybolur. Gerçek etki için 3-4 ayın dolmasını beklemek gerekir. Çünkü yeterli kolajen oluşumu için bu süreye gerek vardır. Bu sürenin sonunda ciltte istenen lifting etkisi ve dolgunluk yanı sıra cilt kalitesinde ve görünümünde iyileşme görülür.
Kolajen uyarıcı bir dolgu olarak Ellanse bir yıldan dört yıla kadar kalıcılık sağlayabilen dört ayrı formdadır. Yüz bölgesinde dudaklar ve göz altları dışında hacim ve lifting gereksinimi olan her yere uygulanabilir. El sırtı, boyun ve dekoltede cilt kalitesini ve elastikiyetini artırmak amacıyla uygulanmaktadır. Yüzdeki yara izlerine, derin acne izlerine ve elastikiyetini yitirmiş gevşek deriye yardımcı olabilir.


DİĞER UYGULAMALARLA KOMBİNASYONU

Yüz bölgesindeki gevşeme ve sarkmalarda cilt altına ip askı takılarak yaptığımız askı işleminde kolajen dolgu uygulamaları güzel bir tamamlayıcıdır. Cilt altına yerleştirilen ip dokuya güçlü bir doğrusal destek sağlarken ipin etrafında oluşan yeni ve güçlü kolajen doku ip eriyip yok olduktan sonra da askı etkisinin devamını sağlar. Bu işlem Poli-Kaprolakton (Ellanse) dolgu ile birlikte uygulandığında dolgunun ürettirdiği kolojenin sağladığı hacim artışı yüz ovalinin belirginleşmesini ve lifting etkisinin daha uzun kalıcılığını sağlayabilir.

Kolajen üretimini uyarıcı dolgular cilt altı kolajen üretimini artırmak amacıyla yapılan odaklı ultrasaund, rayofrekans v.b. gibi işlemlerden sonra da etkilerinin güçlendirilmesi ve devamlılığı için kullanılabilir.

ELLANSE DAHA GÜVENLİ MİDİR?

Cilt içerisine verilen dolgu maddesinin 1-3 ay içerisinde tamamının biyo emilimle yok olması, etkilerinin bir ayda başlayıp dört ay gibi bir sürede yavaş yavaş oluşması ve hızlı hacim artışı yapmaması, diğer dolgu sistemlerinde kalıcılık süresini artırmak amaçlı kullanılan ve zaman zaman olumsuz etkilere neden olabilen çapraz bağ yapısına sahip olmaması gibi nedenlerle yeni nesil kolajen uyarıcı dolguların daha güvenli oldukları söylenebilir.

x
Sitemizi ziyaret ettiğiniz sürece Çerez ve Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Aydınlatma Metnimizi kabul etmektesiniz. Aydınlatma Metnini Oku. Anladım